Wielką zaletą asfaltu na zimno jest to, że wystarczy go zagęścić i natychmiast możemy rozprowadzić po danej nawierzchni

Nawet najlepiej przygotowana infrastruktura z czasem przestaje być powodem do dumy. Wpływa na to oczywiście duży ruch. Szczególnie, jeśli jednym z najczęściej przejeżdżających samochodów są pojazdy transportowe o dużym tonażu. Czy wobec tego zamiast zmieniać całą nawierzchnię od początku, możemy ją skutecznie i ekspresowo naprawić, wykorzystując nowoczesne materiały?

Jak się okazuje, jest to możliwe, bowiem na rynku oferowany jest asfalt na zimno. Taka masa bitumiczna powinna być jednak odpowiednio dobrana nie tylko do samej nawierzchni, ale zwłaszcza do terenu. Jak można przeczytać w opisie, niektóre takie produkty nie mogą być stosowane w miejscach o większym natężeniu ruchu, a więc na przykład w obrębie centrów handlowych. Z tego też względu zanim kupi się taką masę, należy zapoznać się dokładnie z jej zastosowaniem. Nierzadko dla pewności lepiej zwrócić się o pomoc do fachowców, a więc ludzi, którzy zajmują się sprzedażą takiego asfaltu.

Jest to istotne chociażby z tego względu, iż chcąc zlikwidować ubytki w nawierzchni, nie wystarczy zaopatrzyć się w jeden worek za niewielką sumę pieniędzy. Zazwyczaj masa asfaltowa na zimno jest sprzedawana nie na kilogramy, a na palety, więc jest to spory wydatek. Natomiast, jeśli już zamówi się właściwą masę, wówczas trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób się ją kładzie, aby mogła spełnić swoje funkcje. Przed użyciem każdej takiej masy należy zawsze usunąć występujące zanieczyszczenia, czy ruchome elementy, również kamienie. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że załatana dziura w nawierzchni wkrótce znów nie da o sobie znać i nie będzie przeszkadzał poruszającym się pojazdom.

Dużą zaletą tego asfaltu podczas używania jest fakt, że wystarczy go zagęścić i można już nanosić na daną powierzchnię. Zgodnie z nazwą, masę używa się na zimno, w ten sposób łatanie dziur jest możliwe praktycznie przez cały rok. Na dodatek takie prace, dotyczące usuwania ubytków w asfalcie, posuwają się niezwykle szybko i efektywnie. W dodatku utwardzenie nawierzchni zachodzi samoczynnie, gdyż wystarczy poczekać, aż z masy odparują upłynniacze. Jest to zatem niezwykle skuteczne rozwiązanie.