Masa asfaltowa na zimno

Masa asfaltowa na zimno, inaczej kompozycja bitumiczna, to budulec który posłużyć może do uzupełniania braków w drogach i układania nowych. Użytkuje się go zarówno przy konstrukcjach dróg, jak i w prywatnych przedsięwzięciach, np. tworzeniu podjazdów, uzupełnianiu powierzchni dookoła studzienek czy dróżek na terenie posiadłości.

Jak wykorzystywać asfalt na zimno?

Masa asfaltowa na zimno znajduje się w sprzedaży wielu przedsiębiorstw. Z reguły dystrybuowana jest w workach bądź pojemnikach, w których znajduje się od kilku do kilkunastu kilogramów kompozycyj. Jego zaleta jest fakt, że może być wykorzystywany w niskich temperaturach (nawet do czterdziestu stopni poniżej zera) oraz w wysokich (do nawet +60 C). Dzięki temu można realizować niezbędne naprawy i reperacje o każdej porze roku i bez względu na przeważającą aurę.

W opisie nie może zabraknąć uwag o tym, iż po użyciu asfaltu na ziemno nie zostają żadne odpady, bowiem nadwyżkę masy można zebrać z powrotem do zasobników, i następnie użyć przy innej naprawie. Tego rodzaju masa asfaltowa na zimno nazywa się IRR – Instant Road Repair, co znaczy „Błyskawiczna naprawa drogi”.

Czy warto stosować asfalt na zimno?

Oprócz tego, że jest to surowiec bezodpadowy, asfalt na zimno ma też kilka innych wartościowych cech. Po zapełnieniu ubytków masę asfaltową można ubijać czymkolwiek – nawet łopatą, w związku z tym do stworzenia płaskiej powierzchni nie potrzeba walców lub innych wyspecjalizowanych sprzętów. Niedługo po naprawie i wygładzeniu pokrywa jest gotowa do użytku, co w miejscach o znacznym natężeniu ruchu – zarówno pieszego, jak i pojazdów – jest szczególnie ważne.

Tego rodzaj asfalt jest w związku z tym w wielu przypadkach używany podczas „łatania” dróg. Można go spotkać też na obszarach zakładów przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie droga musi być utrzymana w porządnej kondycji. Niewątpliwie nie może on trwale zastąpić prawdziwej drogi, to jednakże w charakterze wypełnienia nadaje się bez zarzutu.

Ile kosztuje masa asfaltowa na zimno?

Ceny asfaltu na zimno wahają się w zależności od dystrybutora oraz wielkości masy, jaka znajduje w oferowanym przez niego opakowaniu.